Sacharidová dieta

Sacharidová dieta je speciálním typem redukční diety, ve které je omezena konzumace sacharidů, ale i tuků a naopak je v ní zvýšeno množství bílkovin. Může se držet několik týdnů, maximálně se však doporučuje ji dodržovat jeden měsíc. Díky této dietě lze snížit svoji hmotnost až o deset kilogramů, ale samozřejmě závisí na každém člověku, kolik byla jeho původní váha a jak dietu dodržuje. Sacharidová dieta je díky tomu, že se v ní konzumuje hodně bílkovin vhodná hlavně pro sportovce a lidi, kteří si chtějí vybudovat svalovou hmotu. Hodí se ale i pro běžnou redukční dietu. Při této dietě jsou zakázány veškeré jednoduché cukry s výjimkou ovoce, takže se při ní nesmí jíst žádné sladkosti, pít sladké limonády, cola atd. Omezené je i množství tuků, nesmí se při ní např. uzeniny atd. Neměly by se při ní pít ani žádné alkoholické nápoje. Naopak doporučené je hlavně kvalitní libové maso, z tuků spíše olivový olej nebo máslo.Mezi hlavní přednosti této diety patří relativně rychlé snížení hmotnosti a budování svalové hmoty, naopak nevýhodou je, že po ní – podobně jako u jiných typů diet – může dojít k tzv. jo-jo efektu, kdy může člověk svoje kila zase rychle nabrat zpátky. Pokud se rozhodneme vyzkoušet sacharidovou dietu, měli bychom si o ní zjistit dostatek informací a poradit se před tím s naším lékařem nebo odborníkem na výživu, jestli je tato dieta pro nás vhodná a pokud ano, tak jak dlouho a v jaké podobě ji budeme dodržovat.

Vitamíny a minerály jsou důležitá složka potravy. Proteiny jsou určeny zejména k budování kvalitní svalové hmoty. Hubnutí zdravě, efektně a s úsměvem. Kvalitní sportovní výživa a suplementy pro Vaši vysněnou postavu.

Sacharidy na obalech potravin

Ať už držíme nějaký druh diety, nebo se prostě jen snažíme jíst zdravě, vždy bychom si měli pečlivě číst obaly potravin, které si kupujeme a vědět tak, jaké mají složení. Podle vyhlášky zákona musí jednotlivé potraviny mít na sobě jednak podrobné údaje o jejich složení, ale také přesné údaje o jejich výživové hodnotě – tzn. množství bílkovin, tuků a sacharidů. Většinou se uvádí množství na 100 gramů. Podle vyhlášky zákona se u sacharidů rozlišují sacharidy, cukry a vláknina. Výrobci tak musí na obalech uvést jednak celkové množství sacharidů a pak kolik z toho dělají cukry a kolik vláknina. Lépe se v těchto číslech orientovat pomáhá značení GDA, které uvádí čísla na jednu porci a také podíl živin na doporučeném denním množství. Často se také můžeme na obalech potravin setkat s nápisem „bez přidaného cukru“. V takovém případě sice potravina neobsahuje žádný cukr, ale bývají v ní často např. glukózo-fruktózové sirupy, kukuřičný nebo škrobový sirup atd. Tyto potraviny (týká se to hlavně nápojů) pak sice jsou bez cukru, ale nejsou příliš zdravé a tak bychom je měli, pokud chceme jíst a pít zdravé potraviny, konzumovat co nejméně.

Kulturistika je individuální sport, jehož cílem je dosáhnout požadovaného vzhledu těla. Proteinové tyčinky jsou super! Solární kosmetika je důležitá pro opalování v solárku.

Sacharidy ve výživě dětí

Sacharidy patří mezi základní živiny, bez kterých se neobejdou ani dospělí, ani děti. Děti by měli snít za jeden den přibližně 10 až 12 gramů sacharidů na jeden kilogram své hmotnosti. Které potraviny obsahující sacharidy jsou pro děti vhodné a které by naopak měly konzumovat jen výjimečně? Mezi potraviny bohaté na sacharidy, které jsou pro malé děti do tří let věku vhodné patří především ovoce a to jak čerstvé, tak sušené, dále pak zelenina, luštěniny, rýže, brambory, mléko a výrobky z mléka, obilniny a cereálie a od tří let pak už i med, oříšky atd.

Naopak méně vhodné jsou veškeré sladkosti, nápoje s vysokým obsahem cukru, umělá sladidla, příliš sladké cereální výrobky, polotovary a jídla z restaurací s rychlým občerstvením (fastfoody). U pečiva by pak menší děti až do 10 let neměli příliš jíst celozrnné pečivo, protože obsahuje hodně vlákniny, se kterou si dětský organismus nedokáže poradit. Proto je u menších dětí vhodnější spíše bílé pečivo, u těch starších už pak lze více zařazovat do jídelníčku i to celozrnné.

Náhradní sladidla

Náhradní sladidla jsou potravinářské přísady, které mají menší množství energie než klasický cukr, ale vyší sladivost. Často se používají např. do nealkoholických nápojů a jiných potravin. Mezi jejich hlavní přednosti patří to, že nemají téměř žádné kalorie a nezpůsobují tvorbu zubního kazu. Mezi nejznámější sladidla, která se u nás běžně používají, patří aspartam, sacharin, cyklamát sodný, xylitol a sorbitol. Hodně populární je v poslední době stévia, která je výrazně sladší než cukr (má až 300x vyšší sladivost), ale obsahuje jen minimální množství kalorií a je vhodná i pro diabetiky. Stévia, které se říká také sladká tráva, se už dá koupit i ve formě tabletek v lékárnách nebo v obchodech s potravinami. Je možné ji sehnat i v sušené formě a dá se (i v Česku) pěstovat v květináči, není k tomu potřeba skleník ani zahrádka.

Gymnastický míč je jednou z nejlepších pomůcek, který umožňuje provozovat mnohostrannou činnost upevňující vaše zdraví i fyzickou kondici.


Sponzorované odkazy:

Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!