V jakých potravinách jsou obsaženy sacharidy?

Sacharidy najdeme ve velkém množství potravin. Dělíme je podle složitosti vstřebání na  jednoduché a složené. Protože složené sacharidy se do krve uvolňují postupně a déle v těle vydrží, měli bychom jim dávat přednost před sacharidy jednoduchými. Složené sacharidy mají navíc nízký glykemický index, což znamená, že po jejich konzumaci máme hlad až po delší době.

Složené sacharidy jsou obsaženy v zelenině, rýži, bramborách, celozrnných těstovinách, celozrnném pečivu, ovesných vločkách, jáhlách nebo pohance. U celozrnného pečiva je ale potřeba dávat pozor na to, jestli se jedná o skutečně celozrnné pečivo nebo jen o obyčejné pečivo obarvené karamelem. Ovesné vločky jsou pak ideálním jídlem ke snídani. Jednoduché sacharidy jsou např. v cukru, ovoci, medu, mléku, cukrovinkách, sladkých nápojích atd. Tyto potraviny bychom měli konzumovat s mírou, navíc nás nezasytí na moc dlouhou dobu.

Gymnastický míč je vhodný pro cvičení při problémech se zády.

Sacharidy jako potravinové doplňky

Stejně jako u bílkovin, tak i u sacharidů platí, že je můžeme přijímat nejen ve formě běžných potravin, ale také formou různých potravinových doplňků. Ty jsou vhodné především pro aktivní sportovce, kteří potřebují doplnit energii. Sacharidy jako doplňky výživy si můžeme koupit v různých specializovaných prodejnách se sportovní výživou a nebo přímo na internetu v některém z mnoha e-shopů. Sacharidy se nejčastěji vyskytují ve formě různých tyčinek, gelů nebo speciálních nápojů, kterým se říká gainery. Gainery jsou sacharidové koncentráty, které navíc obsahují i bílkoviny. Jsou vhodné hlavně pro sportovce, kterým slouží jako zdroj energie a také chrání svalovou hmotu. Gainery obsahují uhlovodanový komplex, bílkoviny a aminokyseliny a také kreatin, který podporuje růst buněk. Nabídku kvalitních sacharidových doplňků výživy najdeme např. na e-shopu http://www.planetavyzivy.cz/, kde si můžeme vybrat jak sacharidy pro energii, tak sacharidy s anabolizéry.

Sacharidy a jejich konzumace při hubnutí

Při hubnutí bychom se měli snažit pečlivě vybírat potraviny, které zařadíme do našeho jídelníčku. Platí to samozřejmě nejen pro bílkoviny a tuky, ale také pro sacharidy. U potravin bohatých na sacharidy je při dietě hodně důležité to, jaký mají glykemický index. Čím mají potraviny nižší glykemický index, tím jsou pro hubnutí vhodnější, proto bychom měli dávat při dietě přednost potravinám s nízkým indexem a naopak se pokud možno vyhýbat těm, které ho mají příliš vysoký.

Například pokud si vybíráme přílohu k jídlu,která je z brambor, tak hranolky a pečené brambory mají glykemický index 95, bramborová kaše 90, zatímco brambory vařené ve slupce jen 65. Mezi potraviny s vysokým glykemickým indexem patří např. předvařená rýže (90), med (90), vařená mrkev, cornflakes, popcorn nebo bílá bageta (85). Naopak na druhé straně žebříčku je kořenová zelenina, saláty, rajčata, zelí, paprika, atd. které mají glykemický index jen 10, burské oříšky (20) a fazole, čočka a polotučné mléko (30). Platí také, že hodnotu glykemického indexu ovlivňuje i způsob zpracování potraviny – čím více je jídlo tepelně zpracované, tím více se jeho glykemický index zvyšuje.

Myslíte-li to s posilováním vážně, jednoručky by Vám doma neměly chybět! První rotopedy se objevily již koncem 19. století, a sloužily k tréningu závodníků v zimním období.


Sponzorované odkazy:

Čerstvé ovoce a zelenina - pro vaše perfektní zdraví. Kvalitní s levná horská kola nabízí eshop Levná-horská-kola.cz. Kola, cyklistické a sportovního vybavení a doplňky za super ceny. Kvalitní a levné proteiny na růst svalů nabízí Sunkins e-shop.cz.
Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!

Inzerujte zde!

Máte zájem o reklamu? Kupte si textový odkaz na této pozici!